Laulupeole üle Euroopa

Tere! Mina olen Märten Ühtegi, ma elan Brüsselis ja tahan olla üle-euroopaliste eesti laste- ja noortekooride korrespondent, sest see on paras väljakutse ja väga lõbus. Ma olen 11-aastane ja käin Brüsseli Euroopa Koolis. Mulle meeldib hirmsasti arvutimänge mängida, samuti pakuvad huvi lugemine ja sport, eriti jalgpall. Käin ka Brüsseli eesti laste lauluringis.

Reportaaže sündmuskohtadelt Euroopas aitavad mul tulevikus teha ka Luksemburgi Eesti Seltsi ajalehe Mõnikord toimetajad, kes ka lastekooris laulavad. Koos toome teieni uudiseid sellest, kuidas väljaspool Eestit elavad lapsed laulupeoks valmistuvad. Siin on esimene lugu. Head lugemist!

Üle Euroopa laulupeole

Erinevates Euroopa riikides elavad eesti ja segaperede lapsed valmistuvad laulupeoks kolmes kooris: Euroopa Eesti Mudilaskooris, Euroopa Eesti Lastekooris ja Euroopa Eesti Noortekooris (ehk segakooris). Esimeses laulab 60, teises 40 ja kolmandas 32 lauljat. See teeb kokku 132 lauljat ja koos teevad nad ikka väga valjut häält. Muide, koorides laulab kokku 37 poissi ja noormeest.

Kuidas need lauljad kokku on saanud? Meie lauluõpetaja ja koorijuht Anneli Aken räägib sellest nii: “Kesk-Euroopa laste kooritegevuse lükkasime 2010.a käima koos Luksemburgi Eesti Seltsi tollase presidendi Margit Liivoga. Esimene laululaager toimus suvel. Et mudilaskoori kahehäälseid laule kiiremini selgeks saada, kutsusime appi Elva muusikaõpetaja Ehtel Kuldvere-Vendi. 22-liikmeline mudilaskoor osaleski noorte peol “Maa ja ilm” 2011. aastal. Paljud tollastest lauljatest laulavad praeguseks juba noorte segakooris.”

Pärast esinemist 2011. a laulupeol võttis sügisel Anneliga ühendust Eesti Selts Belgias. Noh, sealt edasi oli ju täitsa loogiline, et üldlaulupeol 2014 käidi juba viie eri riigi lauljaid ühendava lastekooriga. Praeguseks on peale kasvanud uus ja väga suur mudilaskoori seltskond. Kõige rohkem lauljaid on meil Luksemburgist – 56, Belgiast 46, Saksamaalt 14, Prantsusmaalt 3, Hollandist 2, Hispaaniast ja Soomest 1. Tegelikult laulavad meiega koos ka 9 last Eestist, kes on varem elanud mõnes teises Euroopa riigis ning ei saa kuidagi vanu sõpru unustada.

Laule õpime nädalavahetustel lauluringides ja laululaagrites. Sinna tulevad kokku kõigi kooride liikmed. Loomulikult ei saa 8 riigi lauljad igal nädalal teisipäeval ja neljapäeval kaks tundi harjutada. Selleks pole meil aega ega eralennukeid. Põhiline töö tehakse ära laululaagrites, mis toimuvad paari kuu tagant. Kolme kooriga tegelemiseks on Annelil ja Ehtelil laagrites abiks veel mitu inimest nagu näiteks koorijuhid Ilona Aasvere ja Andres Ammas Eestist ja Kölni Eesti Kooli lauluõpetaja Tuuli Solom.

Ettevalmistused 2017. aasta laulupeoks algasid meil juba kevadel 2016. Anneli regas meie koorid tähtajaks ehk 1. märtsiks 2016 kenasti ära. Laulikud saime kätte aprillis ja hakkasime laule õppima. Tegelikult peavad lauljad laule ka kodus harjutama.

Järgmistel kordadel räägime lahedatest laululaagritest lähemalt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: