Üldinfo

Laste laulutundides õpime eestikeelseid ning enamasti ka eesti heliloojate loodud lastelaule nii kooli muusikaõpikutest kui ka eelkooliealistele mõeldud laululoomingust, sekka pärimusmuusikat ning laulumänge. Vanemad rühmad harjutavad ka mitmehäälset laulmist.

Tunnid toimuvad vanusegruppides – Luksemburgis neljas ja Brüsselis kolmes vanusegrupis.

Kuna me kohtume harva, tuleb koosolemise aega võimalikult tõhusalt ära kasutada, seega on ka tunnid päris intensiivsed. Igas tunnis õpime uusi laule (1-5 vastavalt pikkusele ja raskusastmele) ning kordame-kinnistame sama palju varem õpituid. Õpitud laulude nimekirjad avaldan tunnile järgneva nädala jooksul kodulehel. Laulude kinnistamiseks ja kordamiseks kodus on lauluvaras noodid ja mp3. Parooli saab e-posti teel.

Kui laps puudub, palun leidke võimakusel see aeg, et ta kodus kuulaks ja tutvuks, mis eelmises tunnis toimus. Laps tunneb end muidu ebamugavalt, kui teised laulavad, aga tema ei oska.

Kooliealiste lauljate rühmadele (v.a eelkool) jagan tunnis noote (ka neile, kes veel lugeda ei oska, sest õige pea nad ju selle selgeks õpivad). Nootide köitmiseks peab lastel olema kaust/kiirköitja ning kui on nelja rõngaga köitja, siis kindlasti igaks tunniks ca 10 tühja, köidetavat kiletaskut (mõni vanema rühma noot on pikem kui 1-2 lk). Ma kannan viimasel ajal küll augurauda kaasas, aga ainult kahe auguga. Ka nootide hea väljanägemise huvides on parem, kui nad on kile vahel. Kui laps puudub, on võiks puudutud tunni noodid kodulehelt välja trükkida ja kausta köita. Hooaja esimeseks tunniks ei ole vaja kõiki eelmiste õppeaastate laule kaasa vedada, võib alustada täiesti tühja kaustaga .

Noodi- ja pilliõppeks meil kahjuks aega ei ole (välja arvatud lihtsamad ostinatod laulude saateks). Kooliealistele räägin vajadusel, mida üks või teine asi noodikirjas tähendab (kordusmärgid, pausid, noodipikkused) ning tutvustan põgusalt ka laulude autoreid. Kuna laulutekstides on palju harvaesinevaid sõnu ning idiomaatilisi väljendeid, kulub alati mõni hetk tunnist ka eesti keele õppele.

Õppemaks on poolaastapõhine ega sõltu sellest, kui palju laps reaalselt kohal käib. Puudumistest palun teada anda +372 507 7747 või +352 621 383130 (kui puudumine on teada rohkem kui ööpäev varem,  võib ka e-mailile, sest vahetult enne tundi ei ole mul võimalik e-posti lugeda).

Uued lauljad saavad käia esimeses tunnis proovimas, kas lastele meeldib ja kui jah, siis alles teha ülekande teha.

Laulutundidest on kasvanud välja ka koorid, kellega oleme laulupidudel käinud, aga selle kohta saate lugeda “Kooride” lingi alt.

Toredaid laulupäevi soovides

lauluõpetaja Anneli

* * *

Endast.

Olen sündinud 1968. aastal Haapsalus. Mu esivanemate juured on laiali Karksist Tamsaluni ja Narva-Jõesuust Käinani, aga arvan, et mul on hirmsasti vedanud, et mu vanemad just Haapsalus kokku said. Lõpetasin seal 1. Keskkooli, kus oli toona Eestis ainulaadne ja üle suure Nõukogude Liidu tuntud muusikateater “Pöialpoiss” – isegi oma sümfoniettorkestriga ja igas mõttes nagu päris! Lisaks muusikateatrile mõjutas mu elukutse(te) valikut kindlasti ka põhikooliaegne muusikaõpetaja ja klassijuhataja Marika Kilmberg-Höytyläinen. Muusikakoolis olin ma üks väheseid veidrikke, kellele tõesti meeldis solfedžo ja seda väga range õpetaja kiuste.

Olen kuulnud lastevanematelt ning näen seda ka oma väiksema tütre pealt, kes õpib Saksamaal algkoolis, et kohalik laulutund ning siinsete koolikooride tase on kuidagi väga niru võrreldes sellega, mis on Eestis võimalik. Aitan rõõmuga seda vahet veidigi vähendada.

Mul on ette näidata kaks ülikooli lõpetamist tõendavat paberit:

 • Tallinna Ülikool, kultuurikorraldus ja näitejuhtimine (cum laude)
 • Tallinna Pedagoogikaülikoolis algõpetuse metoodikat (cum laude). Muuhulgas koolitati toona ka muusikatunde andma ning seda ma juba tudengina tegema hakkasingi.

Olen täiendanud end:

 • lavastamise, lavakõne ja lavavõitluse kursusel
 • vokaalansamblite juhendajate ja kultuurijuhtide kursustel Rahvakultuuri Keskuses
 • rahvusuvahelisel koolitusel “Music and Young People” Rootsis (programm Euroopa Noored)
 • erinevatel muusikaalastel täienduskoolitustel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias
 • aktiivse iseõppijana erialast kirjandust lugedes, kallitelt kolleegidelt koorijuhtidelt nõu ja õpetust saades ning kõige rohkem vist elust enesest ehk lastega laulmisest – näiteks ei olnud mul enne 2009. aastat üldse eelkooliealistega töötamise kogemust ja esimestel aastatel meenutasid laulutunnid tihtipeale kaootilist Browni liikumist, aga nüüd tunnen selle vanuse iseärasusi juba päris hästi.

Varasem töökogemus:

 • Lääne Maavalitsuse kultuurinõunik
 • vabakutseline muusik ja ürituste korraldaja
 • Äripäeva Kirjastuse seminaride ja konverentside projektjuht
 • Haapsalu Kultuurikeskuse kunstiline juht
 • Haapsalu Randlase teatri tegevjuht
 • Haapsalu Linnavalitsuse kultuurinõunik
 • Haapsalu Gümnaasiumi muusikaõpetaja ja ringijuht
 • Tallinna 37. Keskkooli muusikaõpetaja

Muu muusikaalane tegevus:

Luksemburgi laste lauluringi juhendaja alates kevadest 2009, Luksemburgi täiskasvanute vokaalansambli juhendaja alates sügisest 2009, Brüsseli laste lauluringi juhendaja alates novembrist 2011, Strasbourgi eesti lauluringi juhendaja 2012-2013, korraldanud Euroopa Eestlaste Koori laululaagreid erinevates riikides ja laste- ning noortekooride laululaagreid Eestis, Luksemburgis ja Belgias.

Igal suvel võib mind näha kallis kodulinnas Haapsalus – olen aastast 2000 (va 2004) Haapsalu Valge Daami etenduste produtsent.

Ise olen laulnud siin ja seal, aga loomult lootusetult laisk ja vanuse kasvades järjest enam kriitiline, seega ei tea laiem publik minust lauljana suurt midagi. Et ETV konkursil “Kaks takti ette” 1988 Katrin Mandeliga 2.-3. kohta jagasime, mäletan isegi uduselt, mis siis veel teistest rääkida. Seni esimene ja viimane originaallauludega CD Valguseotsija (BGM) ilmus jõulureedel 2005 ning kevadel 2006 raamat “Firmapidu – kuidas korraldada õnnestunud üritust” (Äripäeva Kirjastus).

Ja kui ma ka laste õpetamise juurest paar korda eemale olen püüdnud hiilida, leiab see amet mind lõpuks ikka üles – ka kaugelt Euroopa südamest. Kolisin Luksemburgi augustis 2007, mõeldes, et hoian end vähemalt kolm aastat igasugusest lastega teatri- või muusikaalasest mässamisest eemal, kui juba õige pea tulidmu juurde kaks lapsevanemat – Margit Liivo ja Gea Mägi, keda ma varem ei tundud, aga kes olid kusklt kuulnud ning arvasid, et ehk… Olen neile tänulik, sest ma oleks muidu vist igavusest roheliseks läinud.

Mu hobiks on käsitöö ja rahvatants.

akna-all.jpg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: