* * *
Endast.
Olen sündinud 1968. aastal Haapsalus. Perekonnanimeks sain vanematelt kaasa Aken ja eesnimeks Anneli. Mu esivanemate juured on laiali Karksist Tamsaluni ja Narva-Jõesuust Käinani, sekka Kanepist (sealt ka see Akna nimi – Kanepi kandis pandud naljakaid nimesid nagu Aken ja Redel 🙂 ) aga arvan, et mul on hirmsasti vedanud, et mu vanemad just Haapsalus kokku said. Lõpetasin seal 1. Keskkooli (hiljem Haapsalu Gümnaasium), kus oli toona Eestis ainulaadne ja üle suure Nõukogude Liidu tuntud muusikateater “Pöialpoiss” – isegi oma sümfoniettorkestriga ja igas mõttes nagu päris! Legendaarsele raadiotoimetajale Age Raale ütlesin intervjuus tagasihoidlikult, et tahan saada väga heaks õpetajaks. Õpetaja minust sai ning tänulikke lapsi on olnud kindlasti rohkem kui neid, kes õlgu kehitanud või pettuma pidanud.
Mul on ette näidata kaks ülikooli lõpetamist tõendavat paberit:
- Tallinna Ülikool, kultuurikorraldus ja näitejuhtimine (cum laude)
- Tallinna Pedagoogikaülikoolis algõpetuse metoodika (cum laude). Muuhulgas koolitati toona ka muusikatunde andma ning seda ma juba tudengina tegema hakkasingi.
Olen täiendanud end:
- erinevatel muusikaalastel täienduskoolitustel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias
- vokaalansamblite juhendajate ja kultuurijuhtide kursustel Rahvakultuuri Keskuses
- rahvusuvahelisel koolitusel “Music and Young People” Rootsis (programm Euroopa Noored)
- aktiivse iseõppijana erialast kirjandust lugedes, kallitelt kolleegidelt koorijuhtidelt nõu ja õpetust saades ning kõige rohkem vist elust enesest ehk lastega laulmisest – näiteks ei olnud mul enne 2009. aastat üldse eelkooliealistega töötamise kogemust ja esimestel aastatel meenutasid pisikeste laulutunnid tihtipeale kaootilist Browni liikumist, aga nüüd on see see vanusegrupp mul kenasti “peos”
- lavastamise, lavakõne ja lavavõitluse kursustel
Varasem töökogemus:
- Lääne Maavalitsuse kultuurinõunik
- vabakutseline muusik ja ürituste korraldaja
- Äripäeva Kirjastuse seminaride ja konverentside projektjuht
- Haapsalu Kultuurikeskuse kunstiline juht
- Haapsalu Randlase teatri tegevjuht
- Haapsalu Linnavalitsuse kultuurinõunik
- Haapsalu Gümnaasiumi muusikaõpetaja, huvijuht ja ringijuht
- Tallinna 37. Keskkooli muusikaõpetaja
Muu tegevus:
Luksemburgi laste lauluringi juhendaja alates kevadest 2009, Luksemburgi täiskasvanute vokaalansambli juhendaja alates sügisest 2009, Brüsseli laste lauluringi juhendaja alates novembrist 2011, Strasbourgi eesti lauluringi juhendaja 2012-2013, korraldanud Euroopa Eestlaste Koori laululaagreid erinevates riikides ja laste- ning noortekooride laululaagreid Eestis, Luksemburgis ja Belgias.
Ka Eestist eemal elades jäin truuks sünnilinn Haapsalule – aastast 2000 (va 2004) olen olnud Haapsalu Valge Daami suveteatri produtsent. 2013-2015 mängukavas olnud “Valge Daami saladusele” kirjutasin libreto ja olin ka lavastaja. See Toomas Lunge muusikaga ja otsast otsani lauldes ette kantud teatritükk on kindlalt üks asi, mis elus hästi välja on tulnud.
Olen juhendanud laste ja noorte näiteringe Haapsalus ja Noarootsis ning osalenud nendega edukalt maakondlikel ning üleriigilistel teatrifestivalidel.
Lauljana olen loomult tagasihoidlik ning eneseupitamiseks lootusetult laisk ja kriitiline, seega ei tea laiem publik minust suurt midagi. Et ETV konkursil “Kaks takti ette” 1988 Katrin Mandeliga 2.-3. kohta jagasime, mäletan isegi uduselt, mis siis veel teistest rääkida. Seni esimene ja viimane originaallauludega CD Valguseotsija (BGM) ilmus jõulureedel 2005, minu laule on jõudnud Ilona Aasvere ja Katrin Mandeli plaadile “Tallinn-Haapsalu” ning Tõnu Timmi-Jaanus Nõgisto duo ning Jääääre repertuaari. Haapsalus ja Läänemaal ning Kesk-Euroopa eesti kogukondades olen ikka ise ka erinevate koosseisudega esinenud.
Oma korraldajakogemused olen ka raamatusse kirjutanud – kevadel 2006 ilmus Äripäeva Kirjastuselt “Firmapidu – kuidas korraldada õnnestunud üritust”.
Olen kirjutanud loovtekste (näiteks turismibrüšüüridesse) ning laulusõnu mitte ainult iseendale, vaid ka noortemuusikalidele. Neist edukaim jõudis lavale Haapsalu gümnaasiumihariduse 100. aastapäevaks 2018. a. Olen loonud ka kümmekond lastelaulu.
Ja kui ma ka laste õpetamise juurest paar korda eemale olen püüdnud hiilida, leiab see amet mind lõpuks ikka üles, isegi kaugelt Euroopa südamest. Kolisin Luksemburgi augustis 2007, mõeldes, et hoian end vähemalt kolm aastat igasugusest lastega teatri- või muusikaalasest mässamisest eemal, kui juba õige pea astusid ligi kaks lapsevanemat, keda ma varem ei tundud, aga kes olid kuskilt kuulnud ning arvasid, et ehk… Olen neile tänulik, sest ma oleks muidu vist igavusest roheliseks läinud. Eesti keeles laulmine ja laulupidudel osalemine on ulgueestlastele ülioluline. Minu laulutunnid ja kooride laululaagrid pole olnud pelgalt lauluharjutused, vaid ka suurepärane võimalus õpetada ning õppida eesti keelt ja kultuuri. Lapsed on öelnud, et haakuvaid lugusid elust enesest on nii tore kuulata.
Hobiks on käsitöö ja rahvatants.
* * *
Laste laulutundides õpime eestikeelseid ning enamasti ka eesti heliloojate loodud lastelaule nii kooli muusikaõpikutest kui ka eelkooliealistele mõeldud laululoomingust, sekka pärimusmuusikat ning laulumänge. Vanemad rühmad harjutavad ka mitmehäälset laulmist.
Tunnid toimuvad vanusegruppides – Luksemburgis on neid viimastel aastatel olnud neli.
Kuna me kohtume harva, tuleb koosolemise aega võimalikult tõhusalt ära kasutada, seega on ka tunnid päris intensiivsed. Igas tunnis õpime uusi laule (1-5 vastavalt pikkusele ja raskusastmele) ning kordame-kinnistame sama palju varem õpituid. Õpitud laulude nimekirjad avaldan tunnile järgneva nädala jooksul kodulehel. Laulude kinnistamiseks ja kordamiseks kodus on lauluvaras noodid ja mp3. Parooli saab e-posti teel.
Kui laps puudub, palun leidke see aeg, et ta kodus kuulaks ja tutvuks, mis eelmises tunnis toimus. Õppematerjalid on kodulehel olemas hiljemalt nädala jooksul pärast tundi. Laps tunneb end muidu ebamugavalt, kui teised laulavad, aga tema ei oska.
Jagan III-IV rühmale noote/laulusõnu. Sügisel 2019 saavad lapsed kõik vajalikud laulud koos uue kaustaga, vana võib esialgu koju tähtsate kaustade riiulile jätta. Ehk: hooaja esimeseks tunniks ei ole vaja kõiki eelmiste õppeaastate laule kaasa vedada, alustame puhta lehena. Küll aga tuleb see kaust, mille nad õppeaasta esimeses tunnis saavad, järgmisel korral jälle kaasa võtta, sest ma ei taha igaks tunniks trükkida jälle uusi noote!
Noodõppeks meil kahjuks aega ei ole, kuid väiksemate lastega kasutame päris palju lihtsaid saatepille. Kooliealistele räägin vajadusel, mida üks või teine asi noodikirjas tähendab (kordusmärgid, pausid, noodipikkused) ning tutvustan põgusalt ka laulude autoreid. Kuna laulutekstides on palju harvaesinevaid sõnu ning idiomaatilisi väljendeid, kulub alati mõni hetk tunnist ka eesti keele õppele.
Õppemaks on poolaastapõhine ega sõltu sellest, kui palju laps reaalselt kohal käib. Puudumistest palun teada anda +372 507 7747 (kui puudumine on teada rohkem kui ööpäev varem, võib ka e-mailile, sest vahetult enne tundi ei ole mul enam ega e-posti lugeda).
Uued lauljad saavad käia esimeses tunnis proovimas, kas lastele meeldib ja kui jah, siis alles teha ülekande teha.
Laulutundidest on kasvanud välja ka koorid, kellega oleme laulupidudel käinud, aga selle kohta saate lugeda “Kooride” lingi alt. 2-4 korda aastas toimuvad toredad laululaagrid.
Vahvaid laulupäevi soovides
lauluõpetaja Anneli