Euroopa Eesti Lastekoori laululaager

5.-9. augustil on Euroopa Eesti Lastekoor Tuksi tervise- ja spordikeskuses laulu- ja kultuuriõppelaagris. Ligi 80 Luksemburgis, Belgias, Saksamaal, Prantsusmaal ja Hispaanias elavat eesti või segaperede last valmistuvad kolme koorijuhi käe all eelseisvaks üldlaulupeoks ning tutvuvad Haapsalu ja Läänemaaga.

Euroopa Eesti Lastekoori “seemneteks” on märtsis 2009 Luksemburgis ja novembris 2011 lisandunud Belgia eesti laste lauluringid. Mõlemate juhendajaks on Läänemaalt, Haapsalust pärit Anneli Aken.

Kui Luksemburgi mudilaskoor 2011. aasta suvel toimunud noorte laulupeoks valmistuma hakkas, toimus esimene laulu- ja kultuuriõppelaager Elvas Tartumaa Tervisespordikeskuses, eestvedajaks aktiivne lapsevanem ja toonane Luksemburgi Eesti Seltsi president Margit Liivo. Koori teiseks dirigendiks kutsuti Elva muusikaõpetaja ning koorijuht  Ehtel Kuldvere-Vent, Elva lapsed osalesid ka esimeses laagris. Laulupeo repertuaari omandamise kõrval tutvuti Tartu-, Jõgeva- ja Setumaa vaatamisväärsustega.

Laulupidude vahelisel ajal on Luksemburgi ja Belgia lapsed kohtunud veel mitmes nädalalõpulaagris Luksemburgis ja korra Brüsselis ning lauljate jaoks on need kokkusaamised üks olulisemaid “inimõigusi”.

Trieris, Saksamaal elava Anneli kõrval on Elva õpetaja Ehtel on jäänud nii vanuse kui ka lauljate ning elukohamaade arvu poolest üha kasvava koori dirigendiks. Elva Gümnaasiumi lastekoor osales mullu juunis kolme riigi laululaagris Schengenis, 70-liikmeline kolme riigi ühendkoor andis menuka kontserdi Moseli jõelaeval. Kuuldused toreda koori kohta levisid üle piiride ning laulupeole pürgivasse Euroopa Eesti Lastekoori lisandus lauljaid veel mitmest riigist – Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Hispaaniast.

Seekordne lastekooriealiste laager toimub Anneli sünnimaakonnas Läänemaal ning seda, et pole paremat paika laululaagriteks kui Tuksi, teab Anneli juba oma kooliajast. Et kolmehäälse lastekooriga võimalikult tõhusat tööd teha, tuleb kahele eelpool nimetatule appi Haapsalu muusikaõpetaja Ilona Aasvere.

Eesti koorid saavad harjutada oma iganädalastes tundides, väliseesti koorid peavad sama töö tegema ära nädalavahetustel ning see pole sugugi lihtne, sest mitte igal laupäeval-pühapäeval ei saa pered oma lastele vaid laulurõõmu lubada. Üle suure riigi laiali või lausa mitmes riigis elavate laste puhul on ainsaks võimaluseks harvad, aga see-eest tiheda programmiga laagrid. Korraldamise teevad keeruliseks koolide erinevad vaheaegade ja pühade kalendrid, pikad vahemaad, kallis sõit ning tõsiasi, et piisavalt suuri ja mõnusaid laagri pidamise kohti on väga vähe. Suvel on aga paljud lapsed Eestis kas oma n-ö teistes kodudes või vanavanemate juures. Nappide puhkuste jooksul ei jõua kõik pered Eestile ringi peale teha, seega on hea, kui laululaagrid annavad võimaluse tutvuda erinevate paikade kultuuri, looduse ja inimestega.

Laagrites saavad välismaal elavad eesti lapsed eakaaslastega sundimatus õhkkonnas eesti keeles suhelda. Muudes keeltes me laululaagrites ei räägigi ning koorijuhid peavad olema keele- ja kultuuriteadlaste eest väljas, sest väliseesti lapsed on väga teadmishimulised. Eesti laulude tekstid on tihti väga ilusas, kujundlikus keeles, idiomaatilistest väljenditest pungil, nii kulub laulmise asemel mõni tund hoopis keeleõppele ning tähtsate maailma asjade arutamisele.

Kuigi peamine eesmärk on seekord harjutada laulupeo laule (külaliskoorid peavad laulude salvestused saatma 1. oktoobriks), jõuavad lapsed viie päeva jooksul palju muudki. Külla tulevad kirjanik Aidi Vallik ning kunstnik, raamatute illustraator Ott Vallik, käiakse Haapsalus ja lähiümbruses ekskursioonil, kolmapäeva õhtul kell 19 antakse Haapsalu Kultuurikeskuse ees (vihma korral sees) kontsert. Spordiparadiisis Tuksis on lastel lauluharjutuste vahel piisavalt võimalusi toredalt ja tervislikult aega veeta, proovida Roosta seiklusrada ning loodetavasti ka ujuda.

Laagri lõpetab reedehommikune kontsert Rooslepa kabelis.

Toetavad rahvuskaaslaste programm ning Kultuurkapital, laagri igapäevaelu aitavad dirigentidel korraldada tragid lastevanemad eesotsas Margit Liivoga.

Lastekoori tegevust koordineerib sel kevadel Luksemburgis asutatud mittetulundusühing Arteesia, arteesia.asbl@gmail.com, tel +3725077747

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: